« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031Delfín zachránil uviaznuté veľryby


Delfín zachránil uviaznuté veľryby

PLÁŽ MAHIA, Nový Zéland (12 Marec 2008) — Miestny delfín zachránil a naviedol do bezpečia dve veľryby, ktoré smerovali do záhuby a hrozilo im, že uviaznu na pláži.

Činy delfína skákavého ohromili potencionálnych záchrancov a expertov, ktorí hovoria že boli svedkami medzi-druhovej priateľskej pomoci. Delfín, pomenovaný miestnymi obyvateľmi ako Moko, trávi veľa svojho času plávaním pri pláži a hrou s ľuďmi. V pondelok ráno uviazla na pláži Mahia Beach matka a mláďa vorvaňa malého. Mahia Beach sa nachádza približne 500 kilometrov severne od hlavného mesta Nového Zélandu – Wellingtonu.

Záchrancovia pracovali viac ako hodinu na vrátení veľrýb do vody len na to, aby ich opäť videli 4 krát zmätene uviaznuť. Ako poslednú možnosť videli v eutanázií veľrýb, aby sa zabránilo krutému uduseniu sa vlastnou váhou na súši. „Stále boli dezorientované a vždy uviazli,“ vyjadril sa Smith, ktorý bol medzi záchranármi. „Evidentne nevedeli nájsť cestu späť do mora.“ A tu sa ukázal Moko, ktorý sa priblížil k veľrybám a viedol ich 200 metrov cez pláž a cez kanál na otvorené more.

„Moko priplával a jednoducho sa vtlačil medzi nás a veľryby,“ povedala pre tlač Juanita Symes, ďalšia zo záchrancov. „Naviedol ich k hore, smerom ku kanálu. Úžasný zážitok. Najkrajší deň môjho života.“ Anton van Helden, expert na morské cicavce z národného múzea Te Papa Tongarewa na Novom Zélande, označil delfínov čin ako niečo fantastické, pretože delfíny sú známe svojim nesebeckým správaním. Toto zahrňuje zdokladované prípady, keď delfíny chránili stratených ľudí na mori pred žralokmi. Známa je taktiež ich hravá povaha. „Videli sme delfíny skákavé ako sa nechajú vyhadzovať na nosoch vráskavcov dlhoplutvých len tak pre zábavu,“ povedal van Helden.

„Ale je to po prvý krát čo som počul o medzi-druhovej záchrane z plytčiny. Myslím že je to nádherné,“ povedal van Helden, ktorý nebol zapojený do záchrany ale neskôr hovoril so Smith-om. Smith špekuloval že Moko reagoval po tom, čo počul veľrybie volania o pomoc. „Už to vyzeralo, že sa to pre veľryby skončí zle … a potom sa ukázal Moko a proste to napravil,“ povedal. „Len sa trápili a volali jedna na druhú, ale akonáhle sa ukázal delfín ponorili sa do vody a nasledovali ho.“ Po záchrane sa Moko vrátil na pláž a venoval sa znova hrám s miestnymi obyvateľmi.

datum a cas 16 Mar 2008 » 04:42

Podobné články:

  • » Momentálne nie sú žiadne podobné články.