« Júl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031Eric Nerhus so šťastím prežil útok žraloka


Eric Nerhus so šťastím prežil útok žraloka

SYDNEY, Austrália (23 Január 2007) – Austrálsky potápač bol prevezený vrtuľníkom do nemocnice, po tom čo unikol smrti z čeľustí trojmetrového veľkého bieleho žraloka. Zachránil sa tým, že mu vyškrabal oko. Jediné čoho sa obával bolo, že mu žralok odhryzne nohy, pokiaľ plával na hladinu.

Eric Nerhus (41), podal z nemocničného lôžka výpoveď, ako strávil bez prísunu vzduchu dve minúty v žraločej tlame. V mieste útoku, Cape Howe na južnom pobreží, sa potápal pre abalone. Povedal, že sa tam už potápal okolo 100 krát bez incidentu. „Bol som trošku šokovaný, pretože som si spočiatku nebol istý čo sa mi stalo.“ Voda bola špinavá a viditeľnosť bola limitovaná. Môžete si predstaviť že sa koncentrujete na abalone, a v nasledujúcej minúte ste v tmavej jaskyni, mačkaný zverákom. Vytrhlo mi to regulátor von z úst a nemal som žiadny vzduch.

Erik žraloka nevidel priplávať, ale cítil uhryznutie a následne šklbanie. A to bol ten čas, keď pochopil že je v tlame žraloka a jeho zuby sa zaškrabli do jeho záťažovej vesty. „Pomyslel som si. O nie. Viem čo sa stane keď s vami začnú takto šklbať. To je ten čas, keď si odtrhnú ten najväčší kus mäsa čo môžu dostať.“ povedal. "Umiestnil som svoju ľavú ruku dole do hrdla, ako sa to len dalo. Polka môjho tela bola dole jeho krkom. Druhou rukou som nahmatal očnú jamku, zatlačil som tam prsty a žralok zareagoval. "Pootvoril trošku svoje čeľuste a ja som sa vykrútil von. Po tom čo získal svoj regulátor, sa snažil kľudne vyplávať na hladinu. eric nerhus

„Bol som veľmi šťastný, keď som sa dostal von z jeho čeľustí,“ povedal. „Myslel som, že na mňa znova priamo naletí. Napriek tomu že som nemal svoje okuliare, mohol som ho jasne vidieť, pretože bol stále tak blízko.“ prehlásil pre Channel 9. „Proste stále len krúžil okolo mojich plutiev, kruh za kruhom stále tesnejšie a tesnejšie.“ „Veľké okrúhle čierne oko, 13 cm široké, mi civelo rovno do tváre bez známky strachu z nejakej lode, alebo nejakého človeka, či iného zvieraťa v mori. Oni proste nemajú žiadny strach, tamtie žraloky.“

„Pred tým ako som sa dostal von z vody, znovu naplavoval v kruhoch k hladine. Bol som si celkom istý, že by mi pravdepodobne pri nasledujúcom kole odhryzol nohy“ povedal.

Akonáhle dosiahol hladinu, zavolal na svojho syna Marka (25), ktorý ho vytiahol na palubu lode. „Vyplával na hladinu a kričal: Pomoc. Pomoc je tam žralok, je tam žralok,“ povedal pre televízie jeho syn Mark. „Prišiel som tam a videl som kaluž krvi. Vytiahol som ho von z vody. Jediné čo povedal bolo: Len ma dostaň na pobrežie.“ Pán Nerhus povedal že bol odhodlaný nezomrieť. „Nemohol som ani pomyslieť na to, že by som zomrel ako rybia potrava. "To je príčina prečo som sa bil o svoj život. Pretože som nechcel odísť takým nedôstojným spôsobom“ povedal. „Mám veľmi nádhernú rodinu, a nechcem o ňu prísť. Som len veľmi požehnaný, že to pre mňa fungovalo tým spôsobom, akým to fungovalo. Proste to nebol môj čas na odchod.“

„Nikdy v mojom živote som necítil taký strach, aký som cítil v tých čeľustiach. A to bolo po prvý krát, čo som zažil naozajstný strach.“ Erik povedal, že necítil nenávisť voči 3m-4m žralokovi, ktorý si ho pravdepodobne pomýlil s tuleňom. Predvčerom strávil deň s rodinou vo Wollongong-skej nemocnici po nočnej operácii, ktorú prekonal v Utorok. Operácia po bodných ranách, ktoré siahali od pravého ramena poniže k ľavému podpažiu.

eric nerhus „Keď k nám prišiel, bol pri vedomí a ostražitý, ale mal zlomený nos a tržné rany na oboch stranách jeho trupu,“ povedala hovorkyňa záchrannej služby po tom, čo previezli potápača do nemocnice. Potápači hladujúci abalone, strávia niekedy pod vodou od 6 do 8 hodín. Preto používajú záťažové vesty, namiesto záťažových opaskov. Vesta rozdelí záťaž naprieč celým telom, takže minimalizuje bolesť chrbta. Erika zachránila jeho záťažová vesta, ktorá minimalizovala tržné poranenia spôsobené uhryznutím žraloka. Žraloky, vrátane veľkého bieleho, sú v Austrálii chránené. Austrália mala za posledný rok niekoľko žraločích útokov.

V Decembri, surfer z južného pobrežia prežil útok s minimálnymi zraneniami, zatiaľ čo 15-ročný chlapec čo plával diaľkovo popri juhozápadnom pobreží, prišiel o svoju nohu. Minulý Január, potápač zo západno Austrálskeho mesta Perth, prežil útok veľkým bielym, po boji s harpúnou a rukami. 21-ročná žena umrela minulý Január, po tom čo bola napadnutá tromi žralokmi, pri plávaní na ostrov pri Austrálskom severnom pobreží. Prišla o obe predlaktia a utŕžila početné rany na nohách a trupe. Americký štát Florida ročne zaznamenáva útoky žralokov. Podľa Amerického medzinárodného súboru žraločích útokov, sa medzi 1990 a 2005 na Floride stalo 341 žraločích útokov. Počas rovnakého obdobia, Austrália nahlásila 74 útokov, Južná Afrika 72, Brazília 62 a Hawai 57.

www.flmnh.ufl.edu

datum a cas 21 Feb 2007 » 03:18