« Apríl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930Sochy pod vodou


Sochy pod vodou sú projektom pána menom Jason de Caires Taylor. Tento britský umelec sa narodil anglickému otcovi a guayanskej matke v roku 1974. Po tom čo vyštudoval na Camberwell College odbor socha a keramika sa úspešne venuje umeniu.

jason de caires taylorJasonova tvorba sa vôbec nedá považovať za bežné umenie. Inšpirovaný menami ako Richard Long, Christo a Claus Oldenberg, hľadá prepojenie medzi objektom a prostredím v ktorom je umiestnený. Ako certifikovaný inštruktor potápania PADI OWSI s takmer štrnásťročnou praxou nakoniec nachádza v rekreačnom potápaní spôsob, ktorý mu umožní elegantne spojiť umenleckú tvorbu s prostredím. Tým sa od mája 2006 za pomoci Grenadského ministerstva turizmu stáva prvý vodný park pre sochy.

Park dvadsiatichpiatich sôch z cementu a ocele sa nachádza v plytkých vodách zátoky Moliniere na západnom pobreží Grenady. Situovaný v hĺbke od jedného do osem metrov vytvára pre freediverov a potápačov ľahko prístupnú umeleckú pochúťku v podobe umelého koralového útesu. Ten sa nachádza pri stene padajúcej do hĺbky dvadsať metrov, kde sa nachádza vrak jachty Buccaneer.

jason de caires taylor Sochy sa od prvého dňa svojeho umiestnenia na dne stávajú domovom a útočiskom pre rozmanitý morský život. Tento nenávratný proces premeny ľudského výtvoru v podobe umeleckej sochy na živý koralový útes nepredstavuje len dokonalé prepojenie umenia a prostredia, ale vďaka foto a video dokumentácie sa stáva skvelou šancou pozorovať budovanie komplexného zoskupenstva živočíchov akým koralový útes určite je doslova od základného kameňa.

Do zátoky Moliniere boli neskôr nainštalované aj sochy tvárí študentov z Grenadskej školy T.A. Marryshow Community College. Jason neustále hľadá nové vhodné miesta pre budúcu prezentáciu svojich sôch. Budúce projekty sú situované v Talianskej provincii Crotone v okolí La Castella a v pobrežnej časti Capo Colonna.

Svojou prácou ukazuje prepojenie moderného umenia a prírody. Povrch sôch je z rôznych materiálov tak, aby vyhovoval rôznym rozmanitým živočíchom. Sochy vytvorené zváraným oceľovým rámom tak, aby ním mohli plynule pretekať morské prúdy vytvárajú priaznivé prostredie napríklad pre organizmy ktoré sa živia filtrovaním vody. Taktiež slúži ako útočisko pre menšie ryby pred väčšími predátormi.

» www.underwatersculpture.com{target:_blank}