« Júl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031Ako uviazať uzol BCD pracky


Ako uviazať uzol BCD pracky

Výstroj si pred potápaním pripravuje každý sám. Alebo by si ju aspoň mal. Nejde len o bezpečnosť, ale aj o dokonalé spoznanie všetkej techniky s ktorou prichádzate pri ponore do styku.

Všimol som si, že mnohý mali problém s uviazaním uzlu na BCD pracke.

Nejedná sa o nijak zložitý uzol, ale ak ste začiatočník, alebo ste len dlhšie nepotápali, jeho uviazanie môže spôsobiť problém.

1. Veď to dobre poznáte. Ak neviete na BCD uviazať popruh, nič vás nepoteší viac ako pohľad naň keď je takto rozviazaný.

bcd uzol     bcd uzol
2. Voľný popruh najskôr prevlečieme kovovou karabínou.   3. Až teraz vchádzame do plastovej pracky a to tak, že obchádzame dve rebrá.
bcd uzol   bcd uzol
4. Ak sme predošlý bod dokončili správne, ostalo nám voľné miesto ktorým sa vrátime.   5. Ak sa nechcete uťahať k smrti, teraz je ten správny moment na dotiahnutie popruhu. Kovová karabína by sa mala pod vplyvom sily preklopiť, a celou konštrukciou opierať o fľašu.
bcd uzol   bcd uzol
6. Keď už máte popruh dotiahnutý, držte ho stále jednou rukou, zatiaľ čo pracku zaseknite tak, aby s karabínou zvierala približne 90° uhol. To zasekne popruh v pracke, a vy ho zatiaľ môžete pretiahnúť posledným otvorom.   7. Teraz treba zaklapnúť pracku. Pokiaľ všetko išlo podľa plánu, mala by vám pri zaklápaní klásť značný odpor.
bcd uzol   8. Nakoniec už len suchým zipsom spojíme oba konce popruhu.

Netreba ešte zabúdať, že po namočení sa popruh trošku roztiahne. Zvykne sa preto navlhčiť ešte pred samotným viazaním. Tento návod by mal byť stručný, ale napriek tomu dostatočne podrobný na to, aby ste tento uzol zvládli uviazať bez zaváhania.