« Október 2023 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031SONY free.like.no.other 2009


SONY free.like.no.other 2009

Martin Štěpánek se na světové špičce drží již několik let a diktuje tempo nové generaci freedivingu. V období od 22. do 30. května 2009 v egyptském Sharm El Sheiku chce Martin získat světové prvenství hned v několika hloubkových disciplínách. První disciplínou bude konstantní váha s ploutvemi. Na jeden nádech se pokusí ponořit do hloubky –115 metrů pouze za pomoci vlastních sil a monoploutve.

Současným držitelem rekordu v této disciplíně je rakouský závodník Herbert Nitsch s hloubkou –114 metrů. Další disciplíny, ve kterých se Martin Štěpánek bude snažit získat světové prvenství budou konstantní váha bez ploutví a free immersion. Současné hodnoty těchto světových rekordů jsou: konstantní váha bez ploutví – William TRUBRIDGE – 86 metrů. Free immersion – Herbert Nitsch – 109 metrů. Akce se bude konat v egyptském Sharm El Sheiku. Přípravy a trénink budou v Rudém moři probíhat již od začátku května 2009, kdy Martin přiletí do Egypta a začne zde trénovat a aklimatizovat se. Důležitou součástí přípravy a hlavně samotných rekordů je zajištění maximální bezpečnosti atleta po celou dobu konání akce, o kterou se postarají velmi zkušení jistící potápěči z Čech s technickou podporou místního potápěčského centra Lighthouse. Na regulérnost akce budou dohlížet mezinárodní rozhodčí Aida International, kteří dorazí do Sharm El Sheiku v rekordním týdnu, aby dohlédli na dodržení všech pravidel, které při takovýchto akcích musí závodník nezbytně dodržet.

Pokusy o světové rekordy proběhnou již podruhé díky velmi významné podpoře společnosti SONY pod názvem SONY Free like.no.other 2009 a společnosti Aquasoft jako oficiálního partnera české freedivingové reprezentace. Záštitu nad rekordy, převzala organizace F.I.I. (Freediving Instructors International). Více informací, fotografií a videí z průběhu celé akce a pokusů o světové rekordy Martina Štěpánka najdete na webu vytvořeném pouze pro tuto akci: www.stepanek-wr09.cz nebo www.stepanek-wr09.com Freediving je sportovně-výkonnostní forma šnorchlování, při které se potápí na jeden nádech a bez použití potápěčského vybavení, nebo pouze se základním vybavením jako jsou maska a ploutve. Freediving má kořeny sahající do doby dva a půl tisíce let před přelomem letopočtu a u jeho zrodu stojí hledači perel v jižním Pacifiku. Martin Štěpánek říká „ Freediving je přirozená forma potápění. Je to vynikající způsob, jak se udržet fit a přitom si nádherně užívat kouzelný svět pod hladinou vody. Potápění bez přístrojů nám umožňuje proplouvat podmořskou hlubinou a být její součástí. Budeme přitom obyvateli podmořského světa považováni za jednoho z nich.„

Popis hloubkových disciplín freedivingu:

Konstantní zátěž (CWT)

Královská disciplína freedivingu – konstantní zátěž, při které potápěč během pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Atlet se nesmí dotknout vodícího lana s výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky a odrazit se zpět. Konstantní váha se tak nazývá proto, Martin Stepanekže není dovoleno si ponor ulehčit odhozením zátěžového opasku před výstupem. Tato disciplína je považována za skutečný barometr výkonnosti a zdatnosti a rekordy z ní mají nejvyšší hodnotu. Dělí se na kategorie s ploutvemi (CWT) i bez ploutví (CNF).

Konstantní váha bez ploutví (CNF)

Sestupuje i vystupuje se prsovým stylem bez ploutví.

Free Immersion (FIM)

Další disciplínou, při které závodník využívá pouze vlastních sil, je free immersion. V tomto případě závodník ručkuje po laně do hloubky a nazpět. Použití ploutví přitom není dovoleno. Tato disciplína vznikla na Antilách, kde ručkování po laně do hloubky za kořistí má dlouhou tradici a pořízení výstroje, jako jsou kvalitní ploutve, může být problematické.

Více informací Vám poskytnou:

David Čani – prezident AIDA CR             Pavlína Procházková
organizátor podniku   marketing a PR
david@freedivinginstructors.com   p.prochazkova@amphi.cz
tel.: +420 777 250 714   tel.: +420 777 835 100