« Máj 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031Freediver z Nového Zélandu stanovil nový svetový rekord


Freediver z Nového Zélandu stanovil nový svetový rekord

LONG ISLAND, Bahamy (11 Apríl 2007) – Potápač z Nového Zélandu stanovil nový svetový rekord vo freedivingu v kategórii konštantná záťaž bez plutiev.

William Trubridge, 27, z Hawkes Bay, dosiahol hĺbku 81 metrov, a prekonal tak predošlý rekord 80 metrov, ktorý ustanovil Český potápač Martin Štepánek v roku 2005. Kategória konštantná záťaž bez plutiev, je nesporne tá najzaujímavejšia, najdôležitejšia a najnáročnejšia zo všetkých deviatich freedivingových disciplín. To pretože potápač pláva do hĺbky a navracia sa na hladinu bez akejkoľvek pomoci plutiev, lán, záťažových opaskov a iných umelých zariadení, ktoré bežne freedive potápači používajú na stanovenie rekordov. Trubridge, ktorý momentálne žije na Bahamách a začal s freedivingom pred štyrmi rokmi, stanovil nový rekord v Deans Blue Hole. Je to 202m hlboká, vápencová „modrá diera“ blízko pobrežia Long Island na Bahamách.

„Zostup a výstup zabrali zhruba rovnaký čas – približne jeden a pol minúty každým smerom,“ povedal Trubridge. „Keď som sa dostal dole do približne 25m, tlak bol taký veľký, že stlačil moje telo a ja som sa začal proste potápať … ťažšia časť bola dostať sa späť na hladinu.“ Trubridge povedal, že na tento výkon trénoval približne rok a že je šťastný, že sa mu podarilo dosiahnuť rekordnú hĺbku. „O tento rekord som sa pokúšal už rok. Prvý pokus bol pred rokom, takže som šťastný že to mám v rukáve,“ povedal.

modrá diera

Napriek mnohým mesiacom tréningu, ktoré sa nakoniec premenili na nový svetový rekord, Trubridge už teraz hovorí o novom rekordnom pokuse. „Snažíme sa to potlačiť ešte o kúsok hlbšie,“ povedal reportérom, „Bol som za tou hranicou pri tréningových ponoroch.“ Trubridge povedal, že napriek tomu že dosiahol hĺbku 85 metrov počas tréningových ponorov, pokus o svetový rekord má o mnoho väčšie nároky z psychologického hľadiska. „Je to všetko o mentalite a fyzike. Z 80 percent je to psychologické – musíte spomaliť dýchanie a tlkot srdca a prekonať strach.“