« Apríl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930



Vedci objasnili rozmnožovanie koralov


Vedci objasnili rozmnožovanie koralov

Je obdobie po splne mesiaca a koraly sa tak ako každý rok pustili do najdivokejšieho rozmnožovania aké kedy človek videl. Netreba sa čudovať, veď sa na tento akt pripravovali celý rok. A tak sa v okamihu ocitnú vo vodách ohromné množstvá vajíčok a spermií.

Napriek tomu že o rozmnožovaní vedia vedci od roku 1981, nebol presne objasnený mechanizmus, ktorý spúšťa toto sexuálne besnenie. Bolo evidentné že celú synchronizáciu má na svedomí mesiac. Ale ako monitorujú jeho fázy koraly, bolo až doteraz nevysvetlené. Nedávno oznámil tím siedmich vedcov z Austrálie, Izraelu a Spojených Štátov že koraly sú vybavené primitívnymi fotoreceptormi, ktoré reagujú na mesačné svetlo. Tieto receptory, ktoré môžeme považovať za jednoduché oči, spúšťajú najväčšie plodenie na planéte. Koralová špecialistka Margaret W. Miller-ová z National Oceanic and Atmospheric Administration nazvala tento objav „veľký krok vpred.“ „Vždy bolo pre nás záhadou, ako sa tieto tvory synchronizujú.“ V predošlom období sa toto úžasné divadlo stalo turistickou atrakciou pre mnohých potápačov. Mnohí za ním cestujú do Karibiku či Austrálie.

Morskí biológovia sa vyjadrili, že objav fotoreceptorov je taký dôležitý, pretože je kľúčom k celej hádanke o načasovaní rozmnožovania. To je také dokonalé, že tisícky koralových ostrovov akoby vybuchnú v rozmedzí piatich minút. Ako sme už spomenuli, pri rozmnožovaní sú do mora vypustené ohromné množstvá vajíčok a spermií. Tie sa spoja a vytvoria embryá, ktoré volne plávajú vo vode. Neskôr klesnú na dno, kde vytvoria novú koralovú kolóniu. Objav fotoreceptoru je prácou Oren-a Levy-ho, mladého Izraelského vedca. Ten v roku 2004 cestoval do Austrálie, aby tam študoval v laboratóriu Dr. Hoegh-Guldberg-a na Queensland-skej Univerzite.

Dr. Levy bol fascinovaný jednou triedou fotoreceptorov známych ako kryptochromy. Objavené boli najskôr v rastlinách, neskôr ich našli aj v hmyze a cicavcoch. Zaujímalo ho, či by ich mohli obsahovať aj koraly. Neskôr prezradil, že k objavu mu dopomohla skutočnosť, že tieto receptory reagujú na modré svetlo. Modré svetlo môže totiž preniknúť morskou vodou až tak ľahko, že sú oblasti útesov často nazývané „modré púšte“. „Toto je začiatok príbehu, nie jeho koniec,” povedal Dr. Levy. "Zaberie to prinajmenšom ďalších 5 rokov“ aby sme pochopili princíp fungovania fotoreceptoru.