« Júl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031Vedci na Aljaške vyfotografovali bielu kosatku


Vedci na Aljaške vyfotografovali bielu kosatku

ANCHORAGE, Aljaška (23 Február 2008) – Vzácna kosatka bielej farby bola zhliadnutá v Severnom Pacifiku v Aljašských vodách z výskumnej lode NOAA Oscar Dyson. Vedci ktorí boli na palube, okamžite vystrelili do podpalubia pre fotoaparáty, aby zachytili jedinečné obrázky tohoto ojedinelého, takmer mýtického tvora.

Možno si ešte pamätáte zo školských čias novelu z roku 1851 od Hermana Melvilla – Moby Dick. V hlavnej úlohe sa tu objavil kapitán Ahab, posadnutý myšlienkou že uloví bieleho vorvaňa. Od tých čias sa o bielej veľrybe len rozprávalo. Pár krát sa síce objavili správy že ju niekto videl, ale mnoho vedcov a výskumníkov mohlo len snívať o tom, že sa s ňou stretnú naživo. Raz ju vraj spozorovali v roku 1993 niekde v Beringovom mori blízko ostrovu St. Lawrence a raz v roku 2001 blízko Adak-u v súostroví Aleutian. Taktiež sa objavilo pár správ o pozorovaní pozdĺž Ruského pobrežia.

Teraz sa vedcom z lode Oscar Dyson podarilo toto stvorenie dokonca vyfotografovať spolu so svojou skupinou tri kilometre od sopky Kanaga, ktorá je súčasťou súostrovia Aleutian na Aljaške. V tom čase bola táto loď na výskumnej misii, ktorá si kládla za cieľ zmapovať stavy tresky v oblastiach kde žijú levie tulene. V našom prípade sa nejedná o bieleho vorvaňa ako z knihy, ale o bielu kosatku (ang. Killer Whale alebo Orca). „Už som počula o tejto kosatke, ale ešte nikdy som nemala to šťastie ju vidieť,“ vyhlásila Holly Fearnbach-ová, ktorej sa podarilo vyfotografovať chrbát a chrbtovú plutvu tejto rarity. „To že sme ju našli je krásne.“ „So zdokumentovanými stovkami kosatiek v okolí ostrovov Aleutian, je to ekvivalent k nájdeniu ihly v kope sena,” povedala. V letnom období sa totiž v tejto oblasti kosatky vyskytujú v hojnom počte. „Vlastne každý vyšiel von a fotil obrázky,“ povedala Fearnbach-ová. " Pre každého to bolo krásne pozorovanie.“

Podrobnejšie pozorovanie fotiek odhalilo, že zatiaľ čo jej chrbát je sfarbený do biela, ostatné časti tela sú jemne nažltlé alebo hnedasté. Ako sa vyjadril John Durban, pravdepodobne sa teda nejedná o pravého albína, pretože kosatka na svojom tele nesie aj znaky v podobe tmavšie pigmentovaných miest. A to je dobré, pretože skutoční albíni zvyčajne nežijú dlho a majú zdravotné problémy. „Toto je po prvý krát čo sme sa stretli s bielou kosatkou,“ povedal Durban. killer whale Vedci pozorovali rôzne skupiny počas dvojtýždňového obdobia. Biela kosatka bola objavená v skupine čítajúcej 12 členov keď bolo more dosť búrlivé. Napriek tomu loď ostala s kosatkou približne 30 minút. Kosatka vyzerá byť zdravá, dospelá približne 7,5 až 9 metrov dlhá s váhou cez 4,5 tony. Kosatky sú dravci, živiaci sa prevažne rybami, tučniakmi, tuleňmi niekedy lovia dokonca menšie veľryby. Loď Oscar Dyson poskitla ohromné množstvo výskumných dát napriek tomu, že v zimnom období plnom búrok to je ohromne náročne. Nájdenie bielej kosatky považujú už len ako čerešničku na torte.

John Durban   Holly Fearnbach
 
výskumník a biológ   výskumníčka a biologička
Výskumné Centrum pre Rybolov na Aljaške   Národné Laboratórium pre Morské Cicavce
(NOAA Alaska Fisheries Science Center)             (National Marine Mammal Laboratory)

datum a cas 27 Mar 2008 » 00:40