« Apríl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930



Ekologický omyl: Floridský koralový útes z pneumatík


Ekologický omyl: Floridský koralový útes z pneumatík

FORT LAUDERDALE, Florida (17 Február 2007) – Asi míľu od pobrežia, sa na dne oceánu povaľujú približne 2 milióny starých pneumatík, rozsypané naprieč morským dnom. Oceľou spletený monument sa zmenil na katastrofu, napriek dobrým úmyslom.

Pneumatiky tam boli hodené v roku 1972, aby uvoľnili preplnené skládky a vytvorili umelý útes, ktorý by prilákal rôznorodý morský život. Ale o pár desaťročí neskôr, sa táto myšlienka ukázala ako hrubý ekologický omyl nevídaných rozmerov. Na pneumatikách sa vytvoril len mikroskopický život. Niektoré z pneumatík ktoré boli pospájané nylonom a oceľou, sa uvoľnili, a teraz ničia dno oceánu v okolí rozmerov 31 futbalových ihrísk a bránia tak tvorbe koralov. Uvoľnene pneumatiky sa neskôr vyplavujú na plážach, kde potom „skrášľujú“ okolie.

V skutočnosti, také isté problémy boli hlásené z podobných útesov všade po svete. „Skutočne geniálna myšlienka bola vytvoriť lokalitu pre život tak, aby sme mohli zdvojnásobiť až strojnásobiť život v mori. Ale touto cestou to nefungovalo.“ povedal Ray McAllister, profesor morského inžinierstva na Florida Atlantic University, ktorý pomáhal organizovať projekt. „Obzerám sa späť, a vidím že to nebol dobrý nápad.“ „Sú to nepretržité vraždiace stroje na koraly,“ vyjadril sa William Nuckols, koordinátor pre Coastal America. Coastal America je celoštátna skupina zapojená do čistenia, ktorá zahŕňa biológov z Broward County, štátnych vedcov a armádnych potápačov.

pneumatiky Očakáva sa, že hlavné vyťahovacie práce budú prebiehať do roku 2010 a budú stáť štát okolo 3.4 miliónu dolárov. A to armádny potápači pracujú pre štát bez nároku na odmenu, v rámci svojho výcviku. McAllister pomohol dať dokopy nešťastný koralový projekt, so schválením Amerických armádnych inžinierov. Pomohol obstarať niekoľko tisíc dolárov, zorganizovať stovky dobrovoľníkov s člnmi, a získal pneumatiky od Goodyear. Goodyear tiež sponzoroval vybavenie na viazanie a kompresiu pneumatík, a na zahajovacom ceremoniále vhodila táto spoločnosť do oceánu zlatom namaľovanú pneumatiku.

Pneumatiková spoločnosť vydala taktiež novinový článok, ktorý vyhlasoval že útes „vytvorí nebo pre ryby a iné podmorské živočíchy,“ a označil to za „excelentný spôsob využitia odpadových pneumatík, ako materiálu na tvorbu útesov.“ Bolo to len sklamanie, také ako desiatky iných pneumatikových útesov všade po svete v predošlých desaťročiach. Nikto nemôže s presnosťou povedať, prečo táto myšlienka nefungovala, ale jedným z problémov je to, že pneumatiky sú na rozdiel od vrakov lodí príliš ľahké. Môžu byť odviate preč prúdmi pri silných búrkach pred tým, ako sa tam stihne uchytiť morský život. Niektorí vedci sa taktiež nazdávajú, že guma vylučuje toxíny.

pneumatiky utes Štát Virginia sa o podobný projekt pokúšal pred pár desiatkami rokov, ale hurikán Bonnie v 1998 tento pneumatikový násyp odtrhol a pneumatiky sa neskôr vyplavili v Severnej Caroline. Vedci z New Jersey si mysleli, že našli riešenie problému. V roku 1986, tento štát začal malý útesový projekt čítajúci 1000 pneumatík. Tie boli zaliate do betónu. Ale aj tento projekt zlyhal. Kúsky gumy sa poodtrhávali a boli vyplavené na pobrežie.

„Museli sme chodiť hore dole po pobreží v New Jersey a pozbierať od 50 do 100 tých kusov, ktoré sa povaľovali po pláži,“ povedal Hugh Carberry z oddelenia ochrany životného prostredia v New Jersey. Štát sa potom pokúsil poskladať 10 pneumatík na seba, a zalial stred betónom. Každý kus potom vážil okolo jednej tony. Zatiaľ čo pneumatiky zostali na dne na svojom mieste, vedci rýchlo pochopili, že nemajú dosť povrchovej plochy pre podmorský život, takže nakoniec presedlali na betónové gule. Indonézia a Malajzia vytvorili v 1980 ohromné množstvo pneumatikových útesov a až dnes vidia dopad na životné prostredie v odpadom zamorených plážach a zničenom koralovom útese. Väčšina štátov prestala používať pneumatiky ako materiál na tvorbu útesov, no napriek tomu sú stále vyplavované na pobrežie. V roku 2005, dobrovoľníci odstránili z pobreží viac ako 11 000 pneumatík.

datum a cas 27 Feb 2007 » 01:10