« Apríl 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930



Výroba potápačskej fľaše


Výroba potápačskej fľaše

Keďže človek nie je prispôsobený na život pod vodou, je jeho pobyt v tomto prostredí odkázaný na pomoc techniky. Či sa jedná o rozmazané videnie, neefektívny pohyb alebo potrebu dýchať pod hladinou, bez techniky sa jednoducho nezaobídeme.

potapacska flasa Táto tlaková nádoba, často nesprávne nazývaná bombou, je používaná na prepravu a skladovanie plynov. Využíva sa v rôznych oblastiach. Od medicíny, horolezectva až po potápanie. A práve potápačským fľašiam sa tu budeme venovať. Pri potápaní sa používajú tlakové fľaše vyrobené z ocele alebo z hliníka. Hliníkové fľaše majú celkovú hustotu nižšiu než oceľové fľaše, takže predstavujú pre potápača menšiu záťaž. Používajú sa fľaše rôznych veľkostí, od 1,8 l do 18 l. Plniaci tlak je najčastejšie 232 bar alebo 300 bar (23,3 alebo 30 MPa).

Výroba takejto fľaše je zložitý proces. Začína sa navrhnutím dizajnu fliaš s čo najväčšou kapacitou a najmenším objemom. Výroba hliníkovej fľaše je trošku odlišná od výroby oceľovej. Proces výroby hliníkovej je nasledovný. Najskôr sa z valcovitého hliníkového bloku s priemerom 18 cm a dĺžkou 5.59 metrov narežú valce s hmotnosťou 14.5 kg. Následne je na každý valec vyrazené číslo, ktoré zostane viditeľné počas celého výrobného procesu, a je umiestnené na základni tohoto valca. Vysokozdvižným vozíkom sú potom na paletách prepravené k vysokotlakovému lisu, ktorý vytvaruje fľašu. Tlak o sile 2540 ton potom zatlačí blok hliníku do formy, a za 20 sekúnd vytvaruje tlakovú nádobu. Tento proces zahreje vzniknutú formu na 147 °C.

farebne flase Nezávislý kontrolór potom vizuálne skontroluje každú fľašu, či spĺňa vládne kritériá. Kontroluje sa hrúbka a hľadajú sa viditeľné poškodenia na povrchu. Na špeciálne testy kde je z fľaše vyrezaný kus kovu a je naň použítá sila 27 240 kg, potom ide už len každá 200-stá fľaša. Fľaše sú potom testované aj na crash teste, kde sa zistí, aká veľká sila spôsobí ich kolaps. Pri ďalšom procese, sa hrdlo opracuje strojom a pripraví sa závit pre ventil. Pred opustením závodu potom ešte každá nádoba prejde hydrostatickými testami. Ďalej sa skúma rozpínanie fľaše pod tlakom. Fľaša naplnená vodou je ponorená do testovacej kade. Pri teste je vytvorený tlak 5/3 prevádzkovej hodnoty.

testovacia kad Pri rozpínaní fľaša vytláča vodu z kade. Merania tejto vytlačenej vody potom odhaľujú mieru rozpínania fľaše. Ak je rozpínanie v povolených normách, fľaša prejde testom. Na telo fľaše sú potom vyrazené informácie ako meno výrobcu, typ fľaše, norma, plniaci tlak, skúšobný tlak, hmotnosť, kapacita dátum hydrostatických testov a sériové číslo.

Tu prikladáme obrázky, ako môže dopadnúť extrémny test, alebo fľaša bez platných hydrostatických skúšok. kolaps potapacskej flase

Pieskovaním sa následne odstránia povrchové škrabance, ktoré vznikli procesom výroby. Po opracovaní povrchu je možné fľašu nastriekať farbou. Pred opustením výroby prejde ešte kozmetickými a chemickými obhliadkami. Aby ste si vedeli lepšie predstaviť proces výroby, prikladáme vám názorné videá. Oceľová fľaša je tu tvarovaná z tenkého plátu ocele, zatiaľ čo hliníková fľaša je vyrábaná z masívnejšieho hliníkového valca.

   

datum a cas 23 Oct 2007 » 01:02