« August 2020 »
Po Ut St Št Pi So Ne
          12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31Perly zdvojnásobili hodnotu objavu


Perly zdvojnásobili hodnotu objavu

Perly ukryté storočia pod hladinou mora v malej olovenej krabičke, napriek konzervatívnemu odhadu takmer zdvojnásobili hodnotu objavu. Santa Margarita bola súčasťou flotily 28 Španielskych lodí vypravených z Ameriky do Španielska. Táto 600 tonová loď vyzbrojená 25 kanónmi viezla z Nového sveta ohromný náklad koristi a pokladov. Ten bol v Španielsku úzkostlivo očakávaný, keďže jeho príchodom by sa opäť naplnili kráľovské truhlice a splatili dlhy. Medzi registrovaný náklad patrilo 166 574 strieborných mincí, 550 strieborných prútov o váhe 4 500 kg a viac ako 255 kg zlatých tehál. Aby sa zabránilo platbe 20% dane Španielskemu kráľovi, bol na palubu lode prepašovaný rôzny iný kontraband vo forme neregistrovaného nákladu. Santa Margarita viezla tiež množstvo medi, strieborných vecí, lekárskych a navigačných nástrojov a osobné veci dôstojníkov, pasažierov a posádky v podobe klenotov a zlatých mincí. Neregistrovaná krabička obsahujúca 16 184 kusov vzácnych prírodných perál bola pravdepodobne naložená na palubu lode vo Venezuele pred tým, ako sa Santa Margarita stretla so zvyškom flotily v Havane na Kube. S tade mala pokračovať ďalej do Európy. Španielske pobrežie však nikdy nedosiahla. Po tom čo 4. Septembra roku 1622 opustila Kubu, bola spolu s ďalšími piatimi loďami potopená počas ničivého hurikánu pri pobreží Floridy. Jej trup sa počas búrky rozlomil, čo spôsobilo roztrúsenie nákladu po obrovskej ploche dna oceánu. Prvý pokus o nájdenie a záchranu vraku lode a nákladu bol podniknutý takmer okamžite Španielskym námorným kapitánom Gasparom de Vargas, ktorý sa pri hľadaní vraku snažil využiť schopnosti lovcov perál z Venezuelského ostrovu Margarita. Neskôr boli záchranné práce počas niekoľkých nasledujúcich rokov vykonávané pod vedením Francisca Meliana, ktorý pri vyhľadávaní využil potápačský zvon. Po tom čo sa práce stali nerealizovateľné, bol zvyšný náklad na storočia zabudnutý a pochovaný v piesku na dne oceánu. Nie však naveky. V Španielskych archívoch sa totiž zachovali záznamy o Melianovych záchranných prácach.

Tie nakoniec naviedli Mela Fishera, toho najhorlivejšieho lovca pokladov, správnym smerom. Roku 1980 objavuje vrak Santa Margarita, získava od vlády výhradné povolenie na prehľadávanie oblasti a horlivo pokračuje vo vyhľadávaní. Mapovaním a dokumentovaním nálezov je schopný vytvoriť vzorce rozptylu, ktoré slúžia pri ďalších odkrývacích prácach. Vyhľadávanie, čistenie nálezov a následné dokumentovanie trvá niekoľko desaťročí. Neskôr Mela Fishera kontaktuje Keith Webb, zakladateľ a riaditeľ firmy Blue Water Ventures a ponúka mu svoje lode, vybavenie, tím a skúsenosti. Napriek spolupráci Blue Water Ventures s Mel Fishers Treasures, pátrala Webbova firma po poklade niekoľko rokov. Nakoniec sa posádke lodi Blue Water Rose podaril ohromný nález vo forme vzácnych strieborných mincí, zlatých tehiel, reťazí, artefaktov a šperkov. Nález bol spočiatku ohodnotený na 1 milión amerických dolárov. Obsah krabičky však jeho hodnotu zdvojnásobil. Hľadanie dosiahlo takej popularity, že živé otváranie krabičky vysielané na internete za pár minút vyťažilo kapacitu linky. „Človeče, keď sme to otvorili – čierne perly, biele perly, perly veľké ako hrozno,“ povedal Webb. Hodnota nálezov získaných spoločnosťou Blue Water Ventures z vraku Santa Margarita doposiaľ dosiahla hodnotu $16 miliónov.

Viac informácií nájdete na

www.bluewaterventureskw.com
www.melfisher.com

perly Perly patria odjakživa medzi vyhľadávaný tovar. Ich nedostupnosť a zriedkavosť spôsobila, že perla sa stala metaforou krásy, luxusu a zdrojom obdivu. Dokonalá perla je hladká, perfektne okrúhleho tvaru s čo možno najviac vrstvami perlete. Vyskitujú sa rôzne veľkosti, farby a tvary perál. Tie s nepravidelným tvarom sa nazývajú Barokové perly. Čierne perly často nazývané Čierne Tahitské perly, sú tvorené ústricou Pinctada margaritifera a sú vysoko cenené kvôli ich zriedkavosti. V súčastnosti je však väčšina z predaných perál umelo kultivovaná na farmách.