« Máj 2020 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031Ženy sú lepšie potápačky ako muži


Ženy sú lepšie potápačky ako muži

Po dlhé roky ženy vodičky počúvajú vtipy o tom, ako čítajú mapy a orientujú sa na cestách. Podľa nedávnych výskumov sa ukázalo, že sa ženy pod vodou orientujú lepšie ako muži.

Podľa slov morskej výskumníčky Mandy Shackleton-ovej, sa ženy orientujú pod vodou lepšie ako muži. Lepšie si uvedomujú okolité prostredie, a vedia viac čo sa okolo nich deje. Po dvojročnom výskume sa ukázalo, že ženy sú viac kľudné, menej agresívne a viac myslia na bezpečnosť, ako ich senzácie chtivý protipól.

Muži podstupujú viac riziká a majú tendenciu sa ukazovať. Má to na svedomí reťazová reakcia hormónov v ich tele, čo má za následok že stratia schopnosť zvládnuť vyváženie omnoho skôr ako ženy. Najprv sa uvolní stresový hormón kortizol, nasleduje ho testosterón – hormón spojený s agresiou a nakoniec sa pridá adrenalín. Podľa slov Mandy Shackleton vedie „kombinácia týchto troch hormónov k nevyspitateľnému a nebezpečnému potápaniu.“ Z ekologického hľadiska sú muži priestorovo neuvedomelí a ich správanie vedie k poškodzovaniu svetových koralových útesov. Mnoho mužských potápačov pláva príliš blízko a poškodzujú plutvami dno. Taktiež na dne víria usadený sediment, čo doslova udusí a zabije koraly.

„Muži by sa mali pokúsiť viac relaxovať a vyvinúť si dobrú dýchaciu techniku pre zvládnutie kontroly,“ povedala Shackleton-ová, divemaster-ka, ktorá sledovala 500 potápačov rôznych národností pri pobreží v Keni. Nigel Forman profesor psychológie na univerzite Middlesex povedal, že muži majú lepšie orientačné schopnosti v priestore na pevnine. Avšak, dodáva: „Ženy mali vždy sklon používať lokálne podnety. Značky v ich blízkom okolí používajú k navigácii a je možné, že to je omnoho efektívnejšie pod vodou, kde aj pri tej najčírejšej vode nie je vidieť tak ďaleko ako na pevnine.“ Rekreačné potápanie sa stáva viac a viac populárne, ako sa znížili ceny exotických dovoleniek. Priemysel má teraz hodnotu okolo 116,5 biliónov SK celkovo. Zhruba 57 000 potápačov obdržalo v UK certifikáciu minulý rok, čo je o 1 500 viac ako v roku 2005.