« Marec 2024 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031



Najhlbšie žijúce ryby zachytené na video


Britská a Japonská Univerzita vytvorili medzinárodný výskumný tím, ktorý sa bude podieľať na odhaľovaní života v najhlbších častiach oceánov. Činnosť oficiálne započala v roku 2007 a už teraz výskumníci priniesli šokujúce zábery živočíchov.

Projekt s názvom HADEEP je výsledkom spolupráce podmorského výskumného strediska Oceanlab z univerzity v Aberdeen a inštitútu na výskum mora (ORI) z Tokyjskej univerzity. Cieľom projektu je rozšíriť naše znalosti o biológii v najväčších hĺbkach oceánu. Je financovaný nadáciou Nippon a Natural Environment Research Council (Nerc). Nerc obdrží zo štátneho rozpočtu každý rok približne ?400 miliónov, ktoré sú použité na financovanie rôznych výskumov.

Expedícia bola len časťou projektu HADEEP a práce trvali od Stredy 24. Septembra do 6. Októbra. Zamerala sa na Pacifické priekopy v hĺbkach od 6000 do 11000 metrov. V týchto hĺbkach sú extrémne hydrostatické tlaky pohybujúce sa okolo jednej tony na štvorcový centimeter.

navnada hadeep       navnada hadeep

Diaľkovo ovládaná ponorná plošina bola navrhnutá Oceanlab-om špecificky pre túto expedíciu. Jej kamery boli umiestnené za špeciálnymi zafírovými priezormi. Tie boli umiestnené v puzdrách, ktorých obaly sa hrúbkou podobajú delám. Cesta plošine z Japonskej výskumnej lode Hakuho-Maru na dno trvala 5 hodín. Tam zotrvala 2 dni, až kým nedostala signál na návrat.

lander hadeep Keď potom vedci vytiahli svoje HD kamery, boli ohromení hojnosťou života ktorý sa tu nachádza. Doposiaľ sme z týchto hĺbok videli len pár živočíchov ako preparáty v múzeu. Napríklad ryba Abyssobrotula galatheae vytiahnutá v roku 1970 z dna Portorickej priekopy. Nanešťastie pri vyťahovaní z hĺbky viac ako 8 km uhynula.

Vedci predpokladali, že úplná tma, extrémne tlaky a teploty vody pohybujúce sa okolo bodu mrazu budú príčinou akejsi neaktivity, ktorá by tu žijúcim živočíchom mala šetriť energiu.

Keď však uvideli zábery z kamery, boli úplne ohromení správaním rýb. Skupinka sedemnástich jedincov Pseudoliparis amblystomopsissa (ang. Hadal Snailfish, čeľaď Liparidae) sa na zábere vrhá na potravu a aktívne sa pohybuje po okolí. Ich potravou sú malé krevetky, ktoré sa zas živia na telách mŕtvych rýb na dne oceánu. Keďže žijú v úplnej tme, na lokaliovanie potravy používajú receptory reagujúce na vibrácie.

Ďalšia expedícia je pripravená na Marec 2009. Tá má za úlohu skúmať oceán v rozmedzí hĺbok 6000 – 9000 metrov.      
Monty Priede     Univerzita Aberdeen
riaditeľ Oceanlab-u
       
Alan Jamieson   Univerzita Aberdeen
vedúci projektu