« Máj 2020 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031Danio pruhované pomáha vo výskume rakoviny


Danio pruhované pomáha vo výskume rakoviny

HOUSTON, Texas (31 Júl 2007) – Danio pruhované (ang. Zebrafish, lat. Danio rerio) stojí v obchode okolo 20 korún. Z vajíčok vyrastú za 3 dni a hneď si obstarávajú vlastnú potravu. V dospelosti kladú približne 500 vajíčok naraz. Tieto jednoduché tvory napriek tomu dnes zohrávajú dôležitú úlohu vo výskume chorôb.

„Napriek všetkým tým rozdielom, ľudia a daniá pruhované majú toho veľa spoločného“, povedala expertka na tieto rybky z Rice University, Mary Ellen Lane." Pre každý gén ktorý z rybky izolujeme, existuje príbuzný gén u človeka." V nedávnej práci Lanovej sa jej študenti Catherine McCollum, Shivas Amin a Philip Pauerstein začali od nuly zaoberať génom LMO4, ktorý je známy tým, že hrá rolu aj v bunkovej reprodukcii aj v rakovine pŕs. Použitím biotechnologických nástrojov študoval tým daniá, ktoré nemali gén LMO4. Neskôr na ich embryách opticky pozorovali delenie. Pri tomto procese bolo patrné zväčšenie v prednom mozgu.

Keď bol prítomný gén LMO4, tie isté oblasti sa zcvrkli. „Štúdia sa domnieva, že LMO4 nezávisle reguluje dva iné gény, ktoré podporujú rast v tých oblastiach embrya,“ povedala Lanová, asistujúca profesora biochémie a bunkovej biológie. „Zapadá to do kúsku väčšieho obrázku v tom, čo sa deje počas neurologického vývoja.“ Daniá pruhované – Zebrafish, tak ako kedysi krysy a ovocné mušky, sa stávajú pravidelnými prispievateľmi vo výskume siahajúcom od rakoviny až po závislosť na kokaíne. Daniá boli napríklad použité ako medzník v štúdii 2005, ktorá viedla vedcov k ľudskému génu, ktorý reguluje farbu ľudskej pokožky.

Lanovej štúdie týchto rybiek skúmajú neprebádanú časť vývojovej biológie ako sa mozog a centrálny nervový systém vyvíja. Vo výskume pomáha hlavne to, že embryá dania sa vyvinú z jednej bunky do predného a zadného mozgu, chrbtice a oka v prvých 24 hodinách. Tiež pomáha že embryá sú priesvitné a vyvíjajú sa mimo tela matky a teda môžu byť sledované pod mikroskopom v každom bode vývoja. „Je to nádherný organizmus pre experiment,“ povedala Lanová. „Vyvíja sa vo veľmi pravidelnej forme, takže každá abnormalita je ihneď viditeľná. Dokonca aj pre laika s niekoľkodňovým tréningom.“ Táto štúdia sa objaví neskôr v časopise Developmental Biology.