« Máj 2020 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031Americký vojenský projekt PowerSwim - zabudnite na plutvy


Americký vojenský projekt PowerSwim - zabudnite na plutvy

DARPA – Americká armádna agentúra ktorá má nastarosť výskum nových technológií pre vojsko, sa pustila do zlepšovania spôsobu akým sa ľudia pohybujú pod vodou. Zdalo sa im totiž, že 3 percentá, ktoré človek zo spotrebovanej energie pri plávaní premení na pohyb je málo. Dokonca sa im zdalo málo aj 10 percent, ktoré využije pri plávaní s plutvami.

Ako sme už spomenuli, ľudia sú otrasní plavci – premieňajú na pohyb vpred iba 3 percentá použitej energie pri kopaní. Môžeme síce zvýšiť efektivitu na 10 percent pridaním plutiev, ale delfíny na porovnanie premieňajú približne 80 percent spotrebovanej energie na pohyb. A tu prichádza na rad DARPA. Toto krídlo pentagonu vyvýja výmysel pod menom PowerSwim, ktorý by umožnil námorným jednotkám SEAL plávať rýchlejšie s menším výdajom energie.

powerswim Namiesto kopania sa pri pohybe vyvoláva typ vlnenia, ktoré bolo inšpirované pohybom delfínov a korytnačiek. Tento pohyb spôsobuje ako zdvih, tak aj tlak ktorý ženie plavca vpred. Zatiaľ čo umelé plutvy operujú v prúde plavca ktorý sa formuje pri ramenách, hlavná fólia PowerSwimu je umiestnená mimo tohoto prúdu. Keď je zariadenie používané správne, umožní plavcovi pokryť danú vzdialenosť až o 150 percent rýchlejšie ako pri plávaní s plutvami pri rovnakom výdaji energie. Počas testov zvyčajne trvalo 2 hodiny (a roky tréningu) pre námorníka SEAL, aby zvládol unikátny pohyb potrebný na vytvorenie posunu vpred. Podľa DARPY nie je cieľom zvýšiť celkovo preplávané vzdialenosti, ale znížiť čas potrebný na ich zdolanie, pri menšom výdaji energie.

V závislosti na misii, plavci môžu zložiť PowerSwim spolu s rebreatherom a iným vybavením pred tým, ako vstúpia na pobrežie. Z toho vyplýva, že plná kompatibilita so štandardným potápačským výstrojom je zaručená. Je možné ho použiť dokonca s rebreathermi ktoré sa upínajú na hrudník.

powerswim A na rozdiel od iných DARPA programov, PowerSwim bude uvedený do výroby už čoskoro. Momentálne je v štádiu balenia, kedy sa skúma ako ho optimálne zabaliť tak, aby zaberal čo najmenej miesta.

Plná produkcia zariadení by sa mohla spustiť približne do roka – no viete si seba predstaviť s týmto pod vodou ??