« Jún 2019 »
Po Ut St Št Pi So Ne
          12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829307 freediverov a jedna automatika. Ako dlho vydržia pod vodou ?


7 freediverov a jedna automatika. Ako dlho vydržia pod vodou ?

BRNO, Česká Republika (30. Máj 2008) — Brněnský freedivingový klub „Ocean Devils“ za podpory potápěčského klubu Trygon Brno se pokusí o překonání světového rekordu v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné potápěčské automatiky.

Brněnský freedivingový oddíl „Ocean Devils“ se za podpory potápěčského klubu Trygon Brno připravuje na vytvoření světového rekordu v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné dýchací automatiky. Pokud se rekord podaří, zapíší se brněnští freediveři do České i do světové Guinessovy knihy rekordů. Současný rekord drží skupina pelhřimovských potápěčů ze dne 16. 12. 1995, kdy vydrželo šest potápěčů na jednom dýchacím přístroji po dobu 1:04:27 hodiny. Team Ocean Devils club (ODC), se pokusí jejich rekord překonat počtem 7 osob. Oficiální pokus proběhne v sobotu 14.06.2008 v brněn­ském bazénu Kometa, ve sportovním areálu za Lužánkami, Sportovní 4, Brno. Na rekordu se bude podílet 7 zkušených freediverů, kteří budou střídavě dýchat pod vodou z jedné dýchací automatiky po dobu jedné hodiny, aniž by se mohli nadechnout nad hladinou. Celý team skládající se ze sedmi „závodníků – freediverů“ bude v péči dvou klasických přístrojových potápěčů, kteří budou pod vodou zajišťovat jejich bezpečnost. Také na břehu budou min. 3 osoby tvořící podporu a zajištění. Vlastní pokus by měl být zahájen v sobotu v 10:00 hodin. V 10:15 hod. začne oficiální pokus. Začne se měřit čas, odkdy se bude dýchat pouze z jedné dýchací automatiky.

Celou akci je možné sledovat přímo z vody, neboť po tuto dobu bude část bazénu otevřena pro veřejnost. Na generálce, která proběhla v sobotu 17.05.2008 se ukázalo, co je ještě třeba do oficiálního pokusu vypilovat. Všichni členové závodního teamu budou do oficiálního pokusu individuálně trénovat. Pokus o rekord bude součástí potápěčské akce s názvem „Trygoniáda“. Jde o „první podvodnickou soutěž“ brněnského klubu potápěčů Trygon. Je to soutěž a zároveň společenská událost před nadcházející sezónou. Cílem není vyhrát, ale zdokonalit se po všech stránkách v potápěčských dovednostech zábavnou formou.

Jaké jsou podvodnické soutěže?

Chystáme např. couvání (plavání pozpátku v ploutvích) na čas, čtení textu na dně bazénu bez masky nebo vznášení se (howering) na zádech ve stavu beztíže ve vymezeném prostoru. Celá akce vznikla z myšlenky spojit nádechové a přístrojové potápěče na jedné akci a ukázat, že potápění umí zahrnout výrazné sportovní výkony s nádhernými prožitky a zábavou.