« August 2020 »
Po Ut St Št Pi So Ne
          12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31Muréna má dva páry čeľustí


Muréna má dva páry čeľustí

Zaujímavý spôsob príjmu potravy bol zistený týmom amerických vedcov u murény (Muraena retifera). Tento morský tvor používa na lepšie uchopenie koristi dva páry čeľustí ostré ako žiletky.

Pamätáte si ešte na kultový sci-fi film Votrelec od režiséra Ridleyho Scotta, v ktorom Sigourney Weaver v hlavnej úlohe ako Ripleyová zvádzala boj o život s votrelcom ? Ak áno, určite vám ešte teraz behá mráz po chrbte. Ak nie, tak vám pripomeniem, že votrelec bolo to škaredé s dvoma čeľusťami – na obrázku. Nech vám tie čeľuste pripadali akokoľvek uletené, vedzte že sa zistilo, že na zemi podobného votrelca už máme. Je ním muréna. Väčšina rýb pri love svoju korisť nasaje. Dokonca aj tie s čeľusťami, si ju posúvajú saním. Muréna si pri svojom love pomáha malým zlepšením. Keď svoju korisť uchytia prvé čeľuste, druhé sa vysunú z hltana a zatiahnu ju hlbšie do tráviaceho traktu, takže nehrozí že unikne.

celuste mureny celuste mureny celuste mureny Mnoho rybích druhov má extra čeľuste, ktoré filtrujú potravu od vody, alebo majú za úlohu ju rozdrtiť pri prehĺtaní. Ale tieto čeľuste sú prvé známe, ktoré sa vysúvajú, aby uchopili korisť. Týmu amerických vedcov, pod vedením Rity Mehtaovej a Petra Wainwrighta z University of California v Davise sa podarilo natočiť na video prácu týchto čeľustí. Neskôr publikovali svoj objav v časopise Nature. Ako sa v tejto správe uvádza, ide o jediný známy prípad takéhoto ústrojenstva medzi stavovcami. Evolučný pôvod druhého páru čeľustí tejto murény zatiaľ zostáva nejasný. Murény dorastajú až do dĺžky troch metrov, avšak väčšina druhov dosahuje iba polovičnú veľkosť.